Magia historii – Lwówek Śląski

Standard

Mimo wciąż trwających sporów nie ulega wątpliwości, że Lwówek Śląski to jedno z najstarszych miast na terenie Dolnego Śląska. Co więcej, pewnym jest także fakt, iż znajdujący się tutaj browar jest najstarszym tego typu miejscem w skali całego kraju. Co więcej piwa z lwóweckiego browaru wciąż można się napić. Czy może być zatem coś przyjemniejszego, jak przyjmowanie historii tego miasta wszystkim zmysłami? Lwówek Śląski oprócz wielowiekowej historii może poszczyć się także okresem, w którym był potężnym i dominującym w regionie ośrodkiem, który skupiał na swoim obszarze siłę gospodarczą, społeczną i co za tym idzie także polityczną.

Chcąc poczuć klimat tego czasu świetności miasta, wystarczy przejść się po jego uliczkach i spojrzeć na trwające wciąż w Lwówku Śląskim zabytki. Ratusz w Lwówku Śląskim to prawdziwa perła. Jego powstanie datuje się bowiem na roku 1242. W raz z nadejściem złotego okresu w historii miasta budynek został odnowiony i rozbudowany. Miało to miejsce w roku 1480. Obecnie podziwiany ratusz lwówecki to budynek, który ostateczny swój kształt otrzymał na początku XX wieku, kiedy to Hans Poelzig (➢Encyklopedia PWN) dodał do historycznego kształtu elementy renesansowe. Co więcej, również wówczas wokół ratusza został stworzony rynek. Do końca Drugiej Wojny Światowej główny plac miasta był otoczony przez urocze kamienice. Jednak zawierucha wojenna sprawiła, że z historycznych budynków nie pozostało zbyt wiele. Pomimo tak ogromnych strat, jakie poniosło miasto w swojej zabudowie Lwówek Śląski wciąż pozostaje jednym z niewielu punktów, gdzie można podziwiać kompletny pierścień murów obronnych. Co więcej, można zobaczyć tu także dwie baszty, które są elementem bramy Lubańskiej obraz bramy Bolesławieckiej. Chcąc odwiedzić Lwówek Śląski należy kierować na Jelenią Górę lub Bolesławiec (➢http://www.energiawkoncie.pl/). Stamtąd odpowiednio na północ lub na południe. Miasto jest bowiem położone niemal w połowie drogi pomiędzy tymi dwoma ośrodkami. Dzięki temu, możliwe jest korzystania z bazy noclegowej Lwówka Śląskiego (➢ meteor-turystyka.pl) w celu choćby właśnie odwiedzenia Jeleniej Góry czy też Bolesławca.

One thought on “Magia historii – Lwówek Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>